Blog

logistyka kontraktowa

Czym jest logistyka kontraktowa?

aktualności

Logistyka kontraktowa polega na przekazaniu wyspecjalizowanej, zewnętrznej firmie obsługi części lub całości procesów logistycznych związanych np. z zapewnieniem ciągłości łańcucha dostaw. W zależności od rodzaju działalności prowadzonej przez przedsiębiorstwo takiemu specyficznemu outsourcingowi może podlegać: transport towarów od dostawców, magazynowanie, kontrola stanów magazynowych, kompletowanie zamówień klientów czy wysyłka paczek do końcowych odbiorców.

Wykorzystując logistykę kontraktową, przedsiębiorca prowadzący np. sklep internetowy o wielomilionowych obrotach może się skoncentrować na marketingu, pozyskiwaniu klientów i przyjmowaniu zamówień. Wszystkie czynności związane z przekazywaniem towaru pomiędzy hurtownią lub producentem a końcowym odbiorcą mogą być wykonywane przez partnera logistycznego.

Takie podejście w branży e-commerce określane jest mianem fulfillment. Stosuje je wiele podmiotów, zwłaszcza tych, które działają na rynku B2C. W tym przypadku dodatkową, bardzo ważną usługą zlecaną partnerowi logistycznemu jest obsługa zwrotów i reklamacji. Od jakości tych usług w dużym stopniu zależy reputacja sprzedawcy, a więc także jego obroty i pozycja na rynku.

Współpraca z partnerem posiadającym doświadczenie w świadczeniu usług logistyki kontraktowej ma i tę zaletę, że znacznie ułatwia korzystanie z podejścia multichannel i omnichannel. O czym mowa? To równoległe (multichannel) albo jednoczesne (omnichannel) wykorzystanie wielu kanałów sprzedaży i komunikacji z klientami. Możliwość wyboru pomiędzy zakupami na różnych platformach (od własnego e-sklepu, przez platformy aukcyjne, po media społecznościowe) zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia klienta. Równocześnie wzrasta ich zadowolenie.

Logistyka kontraktowa ułatwia także wprowadzanie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym: jeśli oprócz dystrybucji towarów włączymy w łańcuch usług logistycznych odbiór opakowań zwrotnych, zużytych urządzeń (np. elektroniki, AGD) albo materiałów (przepracowane smary, zużyte baterie i akumulatory), powstanie bardzo pożądany i premiowany przez coraz liczniejszą grupę klientów model sprzedaży odpowiedzialnej, redukującej ślad węglowy związany z konsumpcją.

Solidne fundamenty

Logistyka kontraktowa musi bazować na zaufaniu współpracujących podmiotów. Im więcej procesów logistycznych przedsiębiorstwo chce przekazać swojemu partnerowi, tym staranniej powinno go dobierać. Każdy błąd firmy logistycznej na zewnątrz będzie postrzegany jako błąd jej klienta. Opóźnienia w dostawach, kary umowne za niedotrzymanie terminu, uszkodzenia przesyłek – to wszystko wpływa na wizerunek firmy zlecającej obsługę łańcucha dostaw.

Dlatego tak ważne jest rozpoznanie rzeczywistego poziomu usług, doświadczenia i rzetelności firm logistycznych branych pod uwagę. Należy również zadbać o dobrze skonstruowaną umowę, bezpieczną dla obu stron. Na wypadek całkowicie nieprawdopodobnych (pozornie) zbiegów okoliczności warto zawrzeć rozsądną polisę ubezpieczeniową i sprawdzić warunki polisy OC przyszłego kontrahenta.

Sekrety logistyki kontraktowej

Jeśli zewnętrzna firma logistyczna ma przejąć całość procesów związanych z łańcuchem dostaw (odbiór towaru od dostawców, a potem kompletowanie i wysyłka zamówień do końcowych odbiorców), siłą rzeczy musi dysponować danymi klientów. Tych zaś należy poinformować o zleceniu przetwarzania ich danych zewnętrznemu podmiotowi.

Na bezpieczeństwo danych ma wpływ reputacja firmy logistycznej, jakość jej systemów IT i procedur bezpieczeństwa, a także zabezpieczenie transmisji danych pomiędzy kontrahentami. Warto zapewnić sobie możliwość okresowego weryfikowania bezpieczeństwa powierzonych danych, np. przez dostęp do wyników audytów bezpieczeństwa zlecanych przez kontrahenta niezależnym ekspertom.

Przeniesienie procesów logistycznych do zewnętrznej firmy jest zazwyczaj pracochłonnym i kosztownym procesem. To inwestycja, z której zwrot następuje stopniowo, w perspektywie raczej lat niż miesięcy. Dlatego związane z nią decyzje powinny być racjonalne, najlepiej konsultowane z doświadczonymi doradcami znającymi możliwości i ograniczenia logistyki kontraktowej.

Zaufali nam