Blog

Transport morski vs. lotniczy: wybór na miarę potrzeb

aktualności

Transport morski i lotniczy różnią się tak bardzo, jak tylko różnić się mogą sposoby przemieszczania towarów. Z jednej strony mamy najniższe stawki za transport, zwłaszcza ładunków pełnokontenerowych (FCL), z drugiej – najwyższe. Droga morska to jednak tygodnie spędzone przez ładunek na pokładzie i w portach, przy samolocie czas dostawy liczy się niekiedy tylko w godzinach.

 

Są takie gałęzie gospodarki, np. handel międzynarodowy na dużą skalę, w których na co dzień wykorzystuje się wszystkie dostępne rodzaje transportu. Wynika to ze zróżnicowania towarów będących w obrocie czy globalnego zasięgu działalności przedsiębiorstw. Jednocześnie są i takie firmy, które doprowadzają do perfekcji znajomość jednego rodzaju transportu i unikają zmian, ponieważ wiąże się to dla nich z ryzykiem oraz wymaga poznawania nowych procedur, przepisów i przewoźników.

 

Jedna branża, różne towary

 

Zazwyczaj firmy specjalizujące się w jednej branży mają zróżnicowane potrzeby logistyczne. Przykładem może być branża kosmetyczna. (Przypominamy, że przygotowaliśmy dla niej specjalną ofertę: Projekt Beauty).

Tu często mamy do czynienia z towarami względnie odpornymi na wpływ środowiska i upływ czasu. Do tej grupy zaliczymy przybory kosmetyczne (np. pędzle do makijażu), produkty o stałej konsystencji (np. mydła), produkty ciekłe konfekcjonowane w opakowaniach ciśnieniowych albo butelkach wyposażonych w atomizer (np. perfumy, dezodoranty, lakiery do włosów, pianki do golenia itp.). Niezbyt wymagające w zakresie warunków transportowania są także pasty do zębów czy niektóre kremy. Wszystkie te towary można bez większego ryzyka transportować kontenerami morskimi, stosując typowe i niskokosztowe metody zabezpieczania.

 

Ale kosmetyki to także produkty delikatne, wrażliwe na zmiany temperatury czy wilgotności (np. szminki) czy łatwo ulegające zniszczeniu pod wpływem wibracji i uderzeń (np. prasowane pudry). Należy je przewozić w bezpiecznych, stabilnych warunkach, najlepiej maksymalnie skracając czas transportu. Biorąc pod uwagę bardzo dużą wartość jednostkową produktów luksusowych marek i relatywnie duże ryzyko uszkodzenia w transporcie morskim, transport lotniczy staje się w tym przypadku optymalnym rozwiązaniem.

 

Osobną kwestią pozostaje transport towarów niebezpiecznych wg klasyfikacji DGR, takich jak lakiery czy rozpuszczalniki. Tu każdorazowo warto się zastanowić, jak i rodzaj spedycji będzie najlepszy.

 

Czasem się zdarza, że nawet w przypadkach z pozoru dość oczywistych wybór środka transportu zaskakuje. Spójrzmy na rynek samochodów. Rynek motoryzacyjny zasadniczo korzysta z transportu morskiego. Jeśli jednak przyjrzymy się wąskiemu segmentowi, tj. sprzedaży samochodów luksusowych, sportowych i zabytkowych, okaże się, że auta marek takich, jak Ferrari, Bugatti czy McLaren są stałymi „pasażerami” linii lotniczych. Z wielu powodów, a najczęściej ze względu na: wartość, ryzyko utraty i zniszczenia oraz potrzebę podróżowania pomiędzy przeróżnymi lokalizacjami na niemal wszystkich kontynentach, gdzie organizowane są wyścigi, pokazy czy zloty.

 

Rutyna vs. wyjątki

 

W życiu rutyna przeplata się z sytuacjami wyjątkowymi. Dotyczy to także biznesu w ogóle, a zagadnień spedycyjnych w szczególności.

 

Sięgnijmy po przykład z przemysłu odzieżowego. Pod kątem spedycji to przede wszystkim miliony przesyłek pomiędzy dalekowschodnimi szwalniami a centrami dystrybucyjnymi sieci handlowych w Europie i obu Amerykach. Kilka tygodni na pokładzie statku można wkomponować w schemat dostaw powtarzający się regularnie, w rytmie sezonowych zmian. Tego typu transport SMART Cargo Solutions obsługuje na co dzień: spedycja morska.

 

Jednak świat mody to także: pokazy, targi, sprzedaż jednostkowych produktów o bardzo dużej wartości. To maksymalnie wyśrubowane terminy obsługi wydarzeń odbywających się na całym świecie, w niewielkich odstępach czasu. To także awaryjne dostawy umiarkowanych ilości produktów, np. tkanin i dodatków, umożliwiające podtrzymanie produkcji wtedy, gdy zasadnicza dostawa jest opóźniona ze względu na warunki atmosferyczne na morzu albo przedłużające się postoje w portach. W takich przypadkach wysyłka czegoś samolotem, mimo że relatywnie droga, jest najlepszym lub jedynym akceptowalnym rozwiązaniem. SMART Cargo Solutions pomaga zdążyć na czas: transport lotniczy.

 

Czy optymalny wybór istnieje?

 

Przy szukaniu rozwiązania najlepiej spełniającego konkretne potrzeby najlepszym wyjściem jest nawiązanie współpracy z operatorem logistycznym, który ma doświadczenie w obsłudze każdego rodzaju transportu.

 

W takiej sytuacji można się skoncentrować na określeniu: wymagań, terminów, masy i objętości ładunku, miejsc nadania i odbioru. Po stronie spedytorów leży cała reszta: dobór środków transportu, użycie transportu intermodalnego lub nie, obsługa dokumentów, przygotowanie tras alternatywnych. Dzięki ich kompetencjom możliwe jest przesyłanie towarów różnymi środkami transportu, czyli spedycja w formule transportu intermodalnego.

Zaufali nam