
21 lipca 2025
Czym jest magazyn czasowego składowania i co go różni od składu celnego?
Takie rozwiązania jak magazyn czasowego składowania i skład celny pozwalają importerom zmniejszyć koszty składowania towarów, odroczyć termin płacenia należności celno-podatkowych lub zyskać czas na uzupełnienie brakującej dokumentacji.
Import towarów spoza obszaru Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością przeprowadzenia odprawy celnej, której procedury i wymogi prawne mogą być wyzwaniem. Nawet najlepiej przygotowani i doświadczeni już importerzy mogą napotkać trudności m.in. w zakresie skompletowania niezbędnej dokumentacji, która jest potrzebna do odprawy celnej. Niemal zawsze odprawa celna oznacza również konieczność wniesienia niemałych należności celno-podatkowych.
Istnieją dwa rozwiązania – magazyn czasowego składowania oraz skład celny – które znakomicie ułatwiają prowadzenie działalności importowej. Oba usprawniają procesy logistyczne i pomagają dopełnić formalności, ale jednocześnie wyraźnie się różnią między sobą i służą do innych celów. Warto poznać te różnice, zanim jeszcze rozpoczniemy import towarów spoza Unii Europejskiej na większą skalę.
Co to jest magazyn czasowego składowania i do czego służy?
W magazynie czasowego składowania, zwanym też inaczej magazynem celnym, (UWAGA! Nie mylić ze składem celnym, o którym więcej będzie za chwilę) można przechowywać towary pod dozorem celnym.
To idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy brakuje dokumentacji potrzebnej do dokonania zgłoszenia celnego lub wypełnienia innych formalności. Co ważne, w magazynie czasowego składowania możemy przechowywać towary nie dłużej niż przez 90 dni. W tym czasie musimy dopełnić wszelkie formalności i zgłosić towar do odprawy celnej. Jeżeli nie uda się to w założonym terminie, musimy przenieść go do składu celnego.
Podstawą do złożenia towaru w magazynie celnym jest zgłoszenie go na podstawie deklaracji czasowego składowania DSK. W wyjątkowych sytuacjach można zastąpić deklaracje DSK innymi dokumentami, takimi jak deklaracja skrócona PDS lub manifest ładunkowy.
Towar złożony w magazynie czasowego składowania przez cały czas powinien pozostać w niezmienionym stanie (nie można go np. naprawiać), nie może też zmienić się jego opakowanie.
Korzystanie z magazynu celnego jest wskazane w takich przypadkach jak np. konieczność uzupełnienia dokumentacji do zgłoszenia celnego, przeprowadzenia dodatkowych badań towaru (np. w Sanepidzie), uzupełnienia brakujących formalności przy zawieszonych należnościach celno-podatkowych lub etykiet umożliwiających dopuszczenie towaru do obrotu. Magazyn czasowego składowania przydaje się też, kiedy ładunek musi czekać na kolejny transport.
Deklaracja Czasowego Składowania (DSK)
To dokument stosowany w obrocie celnym, składany w sytuacji, gdy towary znajdują się czasowo w magazynie celnym lub innym miejscu zatwierdzonym przez organy celne – przed objęciem ich właściwą procedurą celną (np. dopuszczeniem do obrotu, tranzytem, składowaniem itp.).
Główne informacje o DSK:
- Zgłaszający (np. importer, spedytor, agencja celna) składa ją do systemu celnego, zazwyczaj elektronicznie.
- Cel: poinformowanie organów celnych o przybyciu towaru i jego czasowym składowaniu przed objęciem dalszą procedurą.
- Termin: towary mogą być składowane czasowo maksymalnie przez 90 dni.
- Forma elektroniczna: w Polsce obsługiwana jest przez System AIS/ICS2 (Import Control System) lub ICS, w zależności od rodzaju towarów i miejsca wprowadzenia.
Czym jest skład celny i do czego służy?
Skład celny to miejsce, w którym można przechowywać towary nieunijne, czyli objęte obowiązkiem celnym. Dopóki importowane towary są w nim przechowywane, możliwe jest odroczenie płatności należności celno-podatkowych – do momentu ich uregulowania towary muszą pozostawać pod nadzorem organów celnych.
Towary mogą być przechowywane w składzie celnym przez nieograniczony czas. Co istotne, należności celno-podatkowe naliczane są tylko od tej części towaru, która faktycznie zostaje wyprowadzona z magazynu, co dla importera stanowi istotną korzyść. Możliwe jest nawet wyprowadzanie towaru pojedynczo, np. po jednej sztuce.
W składzie celnym można także przechowywać towary przeznaczone do reeksportu, czyli wysyłki do innych krajów. W przeciwieństwie do magazynów czasowego składowania, w składzie celnym dopuszczalne są dodatkowe operacje na towarach, takie jak konfekcjonowanie, oznakowanie, przeprowadzanie badań i inne działania przygotowawcze.
Skorzystaj z naszego hubu magazynowego!
SMART Cargo Solutions dysponuje nowoczesnym magazynem wysokiego składowania klasy A+, zlokalizowanym w Pruszkowie pod Warszawą. To lokalizacja idealna do organizacji dystrybucji zarówno na skalę krajową, jak i międzynarodową.
Należący do nas obiekt umożliwia realizację wszystkich procedur celnych i oferuje kompleksowe usługi magazynowe, w tym m.in.: przyjmowanie i składowanie towarów, kompletację zamówień i dystrybucję, kontrolę jakości oraz etykietowanie.
Magazyn jest łatwo dostępny – zarówno dzięki dogodnemu położeniu, jak i wyposażeniu w trzy doki załadunkowe oraz bramę z poziomu „0”. Zapewnia również wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki pełnemu monitoringowi CCTV.
Więcej informacji w zakładce Zarządzanie łańcuchem dostaw.