Blog

Piktogramy CLP w eksporcie chemii gospodarczej

aktualności

Niezbędnym elementem etykietowania produktów eksportowanych do Unii Europejskiej są piktogramy CLP – ustandaryzowane symbole graficzne, uniwersalne i łatwe do zrozumienia, które umożliwiają użytkownikom szybką identyfikację potencjalnych zagrożeń i podjęcie odpowiednich środków ostrożności. Piktogramy są podzielone na trzy kategorie:

  • zagrożenie fizyczne,
  • zagrożenie dla zdrowia,
  • zagrożenie dla środowiska.

Jeden produkt może być oznaczony więcej niż jednym piktogramem – rozporządzenie CLP określa w takim przypadku zasady pierwszeństwa.

Zagrożenia fizyczne

Do piktogramów CLP określających zagrożenia fizyczne należą:


  • GHS01
     – niestabilne materiały wybuchowe, materiały wybuchowe z podklas 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, substancje i mieszaniny samoreaktywne, nadltenki organiczne.



  • GHS02
     – gazy i aerozole łatwopalne, substancje stałe i substancje ciekłe łatwopalne, substancje i mieszaniny samoreaktywne, substancje stałe i substancje ciekłe piroforyczne, substancje i mieszaniny samonagrzewające się, substancje i mieszaniny, które w kontakcie z wodą wydzielają gazy łatwopalne, nadtlenki organiczne.



  • GHS03
    – gazy, substancje ciekłe i substancje stałe utleniające.



  • GHS04
    – gazy pod ciśnieniem, gazy sprężone, gazy skroplone, gazy skroplone schłodzone, gazy rozpuszczone.



  • GHS05
    – substancje korodujące metale.

Zagrożenia dla zdrowia

W rozporządzeniu CLP wyróżniono cztery piktogramy, którymi należy etykietować produkty stanowiące zagrożenie dla zdrowia:


  • GHS06
    – toksyczność ostra (droga pokarmowa, po naniesieniu na skórę, po narażeniu inhalacyjnym).



  • GHS05
    – działanie drażniące na skórę, poważne uszkodzenie oczu.



  • GHS07
    – toksyczność ostra, działanie drażniące (na skórę, na oczy, na drogi oddechowe), działanie toksyczne na narządy docelowe, skutek narkotyczny.



  • GHS08
    – działanie uczulające na drogi oddechowe, działanie mutagenne na komórki rozrodcze, rakotwórczość, działanie szkodliwe na rozrodczość, działanie toksyczne na narządy docelowe, zagrożenia spowodowane aspiracją.


Zagrożenia dla środowiska

Piktogramem określającym produkty stwarzające zagrożenie dla środowiska jest GHS09:

Etykietowane są nim substancje stanowiące zagrożenie dla środowiska wodnego (ostre i przewlekłe).


Rynek artykułów chemii gospodarczej dynamicznie się rozwija. W latach 2019–2022 ich światowy eksport wzrósł o 32,5%, z poziomu 50,2 mld EUR w 2018 roku do 66,6 mld EUR w roku 2022. W 2022 roku Polska była 17. eksporterem branży na świecie, z udziałem na poziomie 1,5%.


Kary dla eksporterów za brak piktogramów CLP

Nieprzestrzeganie przepisów CLP przez eksporterów może wiązać się z konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Na przedsiębiorstwo niestosujące piktogramów CLP może zostać nałożona grzywna, której wysokość zależy od czynników takich jak stopień naruszenia przepisów czy skala działalności przedsiębiorstwa. Kolejną dotkliwą karą może być nakaz wycofania niezgodnych z przepisami produktów z rynku. W skrajnych przypadkach, jeśli eksporter wielokrotnie naruszył przepisy CLP, odpowiednie organy nadzoru mogą zadecydować o czasowym zawieszeniu działalności na terenie UE.

Transport chemii gospodarczej wymaga dobrej organizacji, stosowania odpowiednich opakowań i oznaczeń, znajomości regulacji i wymogów prawnych oraz procedur bezpieczeństwa. W tym procesie warto postawić na sprawdzonego partnera – w SMART Cargo Solutions posiadamy wieloletnie doświadczenie na rynku logistycznym nie tylko w Polsce, ale i na całym globie – jesteśmy obecni na wszystkich kontynentach. Zapraszamy do KONTAKTU.

Zaufali nam