Blog

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Koreą Południową

Wymagania wobec produktów: umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Koreą Południową

aktualności

Podczas pierwszych pięciu lat od podpisania umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Koreą Południową eksport z krajów unijnych do Korei Południowej wzrósł o 55%, przedsiębiorstwa europejskie zaoszczędziły na obniżonych cłach 2,8 mld euro, a handel między sygnatariuszami umowy osiągnął poziom ponad 90 mld euro. Warto jednak wiedzieć, jakie wymogi muszą spełnić produkty, aby przedsiębiorcy mogli korzystać z preferencyjnych ceł.

Porozumienie o wolnym handlu zawarte między Unią Europejską a Koreą Południową zniosło niemal 99% opłat celnych na wszystkie importowane towary pochodzące z państw objętych umową. Dzięki temu w 2022 r. wartość wymiany towarowej wyniosła 132 mld euro – UE była dla Korei Południowej trzecim największym partnerem handlowym, a Korea Południowa dla UE – dziewiątym. Rok 2024 może być pod tym względem rekordowy. Na przykład w Polsce, według danych GUS, tylko w pierwszym kwartale 2024 r. import towarów z Korei Południowej wyniósł 2 mld euro.

Wszystkie produkty muszą spełniać reguły pochodzenia i transportu bezpośredniego (zestawienie reguł w tym zakresie dostępne jest TUTAJ). Jakie dodatkowe warunki dotyczą takich kategorii produktów jak: sprzęt elektryczny i elektroniczny, wyroby medyczne, pojazdy silnikowe i części do nich oraz chemikalia?

Sprzęt elektryczny i elektroniczny

 Przed zawarciem umowy o wolnym handlu unijni eksporterzy elektroniki musieli przeprowadzać kosztowne procedury testowania i certyfikacji w Korei Południowej, aby ich produkty mogły zostać dopuszczone do sprzedaży. Dzięki umowie przyjęto te same normy międzynarodowe, ustalane przez organy takie jak: Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO), Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna (IEC) i Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Wyeliminowało to konieczność certyfikacji przez niezależną organizację w Korei Południowej.

W większości przypadków od eksporterów wymagana jest wyłącznie „deklaracja zgodności dostawy” – ma ona na celu wykazanie zgodności z południowokoreańskimi wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa oraz kompatybilności. Jeżeli do takiej deklaracji muszą być dołączone sprawozdania z badań, mogą one zostać wydane przez laboratorium badawcze w Unii Europejskiej.

Korea Południowa w zakresie bezpieczeństwa elektrycznego – w przypadku produktów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi – zachowała możliwość wymagania certyfikacji przez niezależną organizację. Aby produkty importowane do UE mogły zostać dopuszczone do sprzedaży, muszą być także oznakowane symbolem CE, który potwierdza zgodność z wymogami bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska.

Wyroby medyczne

Korea Południowa i Unia Europejska uzgodniły wspólną definicję produktów farmaceutycznych i wyrobów medycznych. Sygnatariusze umowy ustalili, że będą udostępniać wzajemnie z wyprzedzeniem przepisy dotyczące tego sektora produktów, dając czas na zgłoszenie uwag i ustosunkowanie się do nich. UE i Korea Południowa mają również zapewnić potrzebny okres od publikacji nowych przepisów do ich wejścia w życie, aby obie strony mogły się do nich odpowiednio przygotować.

Wyroby medyczne muszą być dodatkowo certyfikowane przez odpowiednie instytucje, takie jak EU MDR (ang. Medical Device Regulation) w UE czy KFDA (ang. Korea Food and Drug Administration) w Korei Południowej. Przed dopuszczeniem do obrotu produkty powinny również przejść rygorystyczne testy jakości i bezpieczeństwa.

Pojazdy silnikowe i ich części

Sektor ten jest największym beneficjentem wprowadzenia umowy o wolnym handlu między UE a Koreą Południową – jego zyski sięgają blisko 450 mln euro. Unijni producenci samochodów nie muszą już projektować pojazdów przeznaczonych specjalnie na południowokoreański rynek oraz przeprowadzać kosztownych testów, aby wykazać zgodność z normami bezpieczeństwa, gdyż Korea Południowa akceptuje międzynarodowe normy EKG ONZ lub normy UE.

Pojazdy muszą spełniać normy dotyczące emisji spalin, bezpieczeństwa oraz innych wymogów technicznych, takich jak ECE (ang. Economic Commission for Europe) w UE. Ponadto muszą także uzyskać homologację, być odpowiednio oznakowane i posiadać pełną dokumentację techniczną.

Chemikalia

Sektor chemiczny dzięki umowie o wolnym handlu zaoszczędził na cłach 175 mln euro. Produkty z tej kategorii muszą być zgodne z przepisami i REACH (ang. Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals) w UE oraz odpowiednimi regulacjami w Korei Południowej. Aby produkty te zostały dopuszczone do obrotu, muszą zostać zarejestrowane i odpowiednio oznakowane. Oznakowanie musi zawierać wszystkie niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa użytkowania danego produktu.

Dzięki umowie o wolnym handlu sprowadzanie towarów z Korei Południowej stało się dochodowym przedsięwzięciem. SMART Cargo Solutions oferuje wygodny przewóz ładunków drogą morską z portu Busan do Gdańska. Klienci ponoszą opłaty proporcjonalnie do objętości przesyłek – nie jest wymagana konieczność zakupu transportu całego kontenera, dzięki czemu import produktów jest opłacalny i bardziej elastyczny.

Zaufali nam