Blog

Import i eksport do Kanady – co trzeba wiedzieć?

aktualności

Kanada to jeden z najbogatszych krajów świata, a jego mieszkańcy coraz częściej doceniają polskie pochodzenie produktów. Już tylko to powinno być dla wielu firm zachętą do nawiązania bliższych relacji z tamtejszym rynkiem.

W 2023 r. populacja Kanady przekroczyła 40 mln, przy czym niemal jedna czwarta jej mieszkańców to imigranci. Znakomita ich większość pochodzi z Europy, a około 1,1 mln ma polskie pochodzenie. To przekłada się zarówno na rozpoznawalność europejskich marek w Kanadzie – w tym narodowych – jak i na ogólną otwartość kanadyjskiego rynku.

W zasadzie we wszystkich rankingach oceniających państwo pod względem innowacyjności i otwartości Kanada otrzymuje od lat jedne z najwyższych ocen. Jednocześnie jest to drugi po względem wielkości kraj świata i zarazem jeden z najbogatszych – PKB na głowę mieszkańca dobija tam do 60 tys. dol.

Co oczywiste, głównym partnerem handlowym Kanady są Stany Zjednoczone. Trafia tam ponad dwie trzecie jej eksportu. Nie zmienia to faktu, że Kanada ma ambicje zostać najważniejszym partnerem transatlantyckim dla Unii Europejskiej, czemu sprzyja kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa CETA. Odkąd weszła ona w życie w 2017 r., zliberalizowała wzajemną wymianę handlową oraz ograniczyła wiele barier pozataryfowych.

Co wysyłamy do Kanady i co stamtąd sprowadzamy?

Wspomniana już wysoko liczba imigrantów pochodzenia polskiego, CETA oraz często wspólne interesy polityczne sprzyjają rozwojowi gospodarczych relacji pomiędzy Polską a Kanadą. Nasz kraj jest kluczowym partnerem handlowym Kanady w Europie Środkowo-Wschodniej.

Eksport

Już w roku 2022 wartość polskich towarów wyeksportowanych do Kanady przekroczyła 1,5 mld euro, a w ubiegłym roku wzrosła do 1,7 mld euro. Wysyłamy głównie statki powietrzne i ich części oraz wyroby niezbędne przy produkcji związanej z przemysłem lotniczym. Popularne grupy eksportowanych towarów to także wyroby z metali i surowców niemetalicznych, wyroby przemysłu elektromaszynowego, chemicznego i rolno-spożywczego oraz meble.

 

Import

Ogólna wartość towarów sprowadzonych z Kanady w 2022 r. sięgnęła 845 mln euro, a w ubiegłym roku wzrosła do 905 mln euro w ubiegłym roku. Nad Wisłę trafiają głównie produkowane w Kanadzie różnego rodzaju maszyny przemysłowe i urządzenia wraz z częściami do nich.

Czy handel z Kanadą jest opłacalny?

Z przytoczonych danych wynika, że eksport do Kanady ma silniejszą dynamikę wzrostu niż import, ale obie te gałęzie są bardzo perspektywiczne. Struktura polsko-kanadyjskiej wymiany handlowej w najbliższej przyszłości raczej nie będzie się dynamicznie zmieniać. Kraj kojarzony między innymi z syropem klonowym pozostanie atrakcyjny dla polskich eksporterów, zwłaszcza tych związanych z sektorem budowlanym, meblowym, spożywczym, energetycznym i branżą zielonych technologii. Nadal też będzie warto sprowadzać z Kanady między innymi zaawansowane maszyny i urządzania.

Co istotne, nie brakuje polskich przedsiębiorców, którzy weszli na kanadyjski rynek głównie po to, by poprzez tamtejszych partnerów eksportować coś do Stanów Zjednoczonych. To stwarza dodatkowe pola do rozwoju współpracy polsko-kanadyjskiej.

 

Wyzwania i formalności

Fakt, że Kanada jest bogatym, otwartym krajem oraz łączy ją z Polską między innymi umowa CETA, nie oznacza, że wejście na tamten rynek jest czynnością łatwą. Przedsiębiorca rozważający eksport do Kanady powinien odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Po pierwsze, należy zdecydować, do której z prowincji będą wysyłane produkty. Ma to o tyle znaczenie, że istnieją istotne różnice pomiędzy nimi w formalnościach, opodatkowaniu i oznakowaniu produktów pochodzących spoza Kanady.

Po drugie, powinien zwrócić uwagę na formalności. To, jakie wymogi musi spełnić polski eksporter, zależy również od tego, czy zamierza towar sprzedawać innym firmom czy bezpośrednio kanadyjskim konsumentom oraz czy ma w planach utrzymywanie w Kanadzie własnego magazynu.

Ważnym krokiem w przypadku rozpoczęcia eksportu do krainy klonowego liścia jest również zarejestrowanie się w unijnej bazie eksporterów REX – tylko wtedy firmy mogą korzystać z preferencji przyznanych w ramach porozumienia CETA.

Przy eksporcie towarów do Kanady i chęci rejestracji tam firmy pojawi się również potrzeba reprezentacji podatkowej w Kanadzie, znanej pod nazwą NRI (Non Resident Importer).

Na koniec trzeba uwzględnić niemało przepisów szczegółowych dotyczących wwiezienia do Kanady wielu artykułów, szczególnie spożywczych. W tej ostatniej kwestii może pomóc np. kontakt z Polską Agencją Inwestycji i Handlu i jej Zagranicznym Biurem Handlowym (ZBH) w Toronto, które służy wszelką pomocą w ekspansji eksportowej i inwestycyjnej w Kanadzie.

 

Eksport i import z Kanady. Jak wybrać spedycję?

Planując eksport lub import do Kanady, trzeba też wybrać rodzaj transportu, jakim nasza przesyłka dotrze do odbiorcy. Do wyboru mamy dwie opcje: spedycję morską lub spedycję lotniczą. Ta pierwsza sprawdza się najlepiej w wypadku niedużych produktów o znacznej wartości lub z krótkim terminem ważności. Specjaliści SMART Cargo Solutions po przeanalizowaniu potrzeb Klienta doradzą optymalne rozwiązanie, które będzie efektywne czasowo i kosztowo. Wystarczy się z nami skontaktować!

Zaufali nam