Blog

Informacja o utrudnieniach na przejściu w Małaszewiczach

aktualności

Szanowni Państwo,

29 czerwca 2024 Rada UE zatwierdziła nowy pakiet sankcji przeciwko Białorusi, które dotyczą sektorów gospodarczych, handlowych, transportowych czy usługowych. Sankcje te są odpowiedzią na zaangażowanie reżimu Aleksandra Łukaszenki w rosyjską inwazję na Ukrainę. Dodatkowym celem wprowadzenia tych nowych środków jest zapobieganie obejściu wcześniej nałożonych sankcji na Rosję.

Jednymi z głównych założeń białoruskich sankcji jest zakaz importu i eksportu niektórych technologii, towarów i komponentów. Ostatecznie przyjęty w sobotę pakiet jest efektem nacisków m. in. Polski, aby zrównanie sankcji na Białoruś z tymi nałożonymi na Rosję stało się faktem.

Decyzja Rady (WPZiB) 2024/1843 z dnia 28 czerwca 2024: Decyzja – WPZiB – 2024/1843 – EN – EUR-Lex (europa.eu)

Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) 2024/1842 z dnia 28 czerwca 2024: Rozporządzenie wykonawcze – UE – 2024/1842 – EN – EUR-Lex (europa.eu)

W dniu 02 lipca w godzinach popołudniowych otrzymaliśmy informację o dużych utrudnieniach, mówi się wręcz o paraliżu na przejściu w Małaszewiczach, z powodu bardzo szczegółowych kontroli, która niemal całkowicie zajmują Urząd Celny.

Aktualnie Urząd Celny nie robi tranzytów, nie są wypuszczane również już odprawione kontenery, prawdopodobnie one również trafią na kontrolę. Nie ma na ten moment informacji kiedy będą mogły wyjechać. Rozładunek naszych konsoli kolejowych w CFS Pruszków przekładamy na kolejny tydzień.

Powyższa sytuacja powoduje kongestie, które mogą się zwiększać. Na bieżąco monitorujemy sytuację na przejściu granicznym w Małaszewiczach i będziemy informować Państwa o nowych ustaleniach.

Z góry przepraszamy za wszelkie utrudnienia i opóźnienia w dostawach, jakie mogą powstać w trakcie realizacji Państwa przesyłek drogą kolejową.

Zespół SMART Cargo Solutions

Zaufali nam