Blog

kontenery chłodnie

Kontenery chłodnie w transporcie morskim

aktualności

Kontenery są powszechnie uważane za jedną z najlepszych, najbardziej uniwersalnych opcji. Przewozi się w nich niemal wszystko, co uda się zmieścić w środku. W przypadku nadawania przesyłek drogą morską kluczową (i dość skomplikowaną) rolę odgrywają kontenery chłodnie.

Są czymś więcej niż tylko „dużą skrzynką na towar”. Zabezpieczają zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także izolują ją od środowiska zewnętrznego, które na morzu bywa wyjątkowo nieprzyjazne. Kontenery są tam narażone na wilgoć, sól, strumienie wody oraz wahania temperatury. Badania przeprowadzone przez firmę Xerox pokazały, że podczas rejsu przez Ocean Spokojny lub Atlantycki w zależności od pory roku, warunków atmosferycznych i miejsca ułożenia kontenera temperatura wewnątrz niego może się wahać od -30 do 57°C.

Takie różnice temperatur mogą być zabójcze dla urządzeń elektronicznych, wyrobów z tworzyw sztucznych, środków chemicznych. A przecież kontenerami przewozi się także żywność, w tym produkty zamrożone, wymagające składowania w niskich temperaturach. Łańcuch chłodniczy nie może zostać przerwany na żadnym etapie przemieszczania ładunku pomiędzy jego producentem a odbiorcom końcowym. Istnieje tylko jedno skuteczne i bezpieczne rozwiązanie: kontenery chłodnie.

Technika do zadań specjalnych

Kontenery chłodnie są o wiele bardziej skomplikowane i droższe od standardowych kontenerów transportowe. Ich konstrukcja musi być nie tylko wytrzymała mechanicznie, równie ważna jest izolacja cieplna i osprzęt chłodniczy. Na cenę składają się także wysokiej jakości materiały konstrukcyjne, większa pracochłonność produkcji i konieczność dbania o detale, które w przypadku „zwykłych” kontenerów można pominąć.

Przykładem niech będzie malowanie: kontenery chłodnie są pokrywane wysokiej jakości powłoką lakierniczą, która doskonale odbija światło słoneczne, zwłaszcza w zakresie podczerwieni. To pierwsza linia obrony przed ciepłem atakującym z zewnątrz.

Zewnętrzną i wewnętrzną warstwę kontenera oddziela izolacja cieplna, dość delikatna i podatna na uszkodzenia. To dlatego kontenery chłodnie wykonuje się ze stali wysokiej jakości. Wewnętrzne ścianki, oprócz odporności na uszkodzenia podczas załadunku, ułatwiają szybkie i bezpieczne czyszczenie oraz dezynfekcję przestrzeni ładunkowej. To zaś rzecz niezmiernie ważna przy transporcie żywności, leków itp.

Specjalną konstrukcję mają także drzwi kontenera, które często są wyposażane w mechanizm ułatwiający otwieranie w sytuacji, gdy wewnętrzną stronę pokrywa warstwa lodu. Na działanie lodu muszą być odporne także uszczelki wokół drzwi. W kontenerach wysokiej jakości montuje się dodatkowe drzwi inspekcyjne wyposażone w przycisk awaryjnego otwarcia od wewnątrz. Dzięki nim można ograniczyć wymianę powietrza między wnętrzem kontenera a otoczeniem i zapobiegać nadmiernemu wzrostowi temperatury.

Konieczność dostosowania parametrów wpływa na dostępną przestrzeń ładunkową – zewnętrzne wymiary kontenera chłodni muszą być zgodne ze standardem, ale w środku zmieści się mniej towarów niż w przypadku zwykłych kontenerów. Część przestrzeni zajmuje izolacja cieplna, instalacja chłodnicza i agregat.

Agregat i elektronika

Za utrzymanie pożądanej temperatury podczas rejsu i transportu samochodem ciężarowym lub pociągiem odpowiada agregat chłodniczy. Powinien być on jednocześnie wydajny i niezawodny oraz niewielki gabarytowo, dzięki czemu będzie zajmował jak najmniej miejsca, które powinno być przeznaczone na towar. Z tego powodu unika się zabudowywania w kontenerach chłodniach agregatów o dużej mocy. W konsekwencji ich załadunek powinien odbywać się w odpowiednich warunkach, a towar musi być wstępnie schłodzony do temperatury, która ma być utrzymywana podczas transportu.

(Wydajność agregatu chłodniczego kontenera jest dobierana tak, aby mógł on utrzymać stałą ujemną temperaturę, ale nie wystarczy do obniżenia temperatury ładunku, który nie został dobrze przygotowany).

Agregat chłodniczy jest zasilany trójfazowym prądem elektrycznym dostarczanym z sieci pokładowej statku. Najczęściej spotyka się źródła zasilania o napięciu 400 V, niektórzy producenci agregatów wyposażają je w inwertery półprzewodnikowe dostosowujące agregat do pracy z prądem o innym napięciu. Podczas transportu drogowego lub szynowego na kontenerze montuje się agregat prądotwórczy napędzany silnikiem spalinowym, często wysokoprężnym.

Kontrola warunków w kontenerze chłodni

Sterownik chłodni reguluje oczywiście temperaturę, ale zajmuje się też rejestrowaniem parametrów środowiska wewnątrz niego: temperatury, wilgotności, uruchomień instalacji odszraniającej. Niekiedy w środku kontenera instaluje się dodatkowe urządzenia rejestrujące po to, aby bezpośrednio kontrolowały ładunek.

Kontenery muszą być wentylowane w sposób, który minimalizuje nagrzewanie ciepłym powietrzem pobieranym z zewnątrz. Niektóre instalacje chłodnicze mają możliwość regulacji wilgotności. Zazwyczaj wilgotność jest utrzymywana na poziomie 60–80%, ale niektóre chłodnie mogą obniżyć wilgotność do 50%.

Temat chłodni w transporcie jest bardzo szeroki, a organizacja transportu z użyciem chłodni wymaga sporych zasobów wiedzy i doświadczenia. Możesz przy tym na nas liczyć! Sprawdź rozwiązania Smart Cargo Solutions dla spedycji morskiej.

Zaufali nam