27 maja 2024
Zielone magazyny i ekoopakowania
Nowoczesna logistyka musi się wpisywać w koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego – szanować surowce i energię. To jest nie tylko modne, ale również opłacalne.
To, czego oczekują dzisiaj konsumenci, jest dość jednoznaczne i widoczne w wielu aktualnych raportach rynkowych. Z publikacji „2023 Buying Green Report”, wydanej w ramach ubiegłorocznych obchodów Dnia Ziemi, wynika np., że pomimo wzrostu cen konsumenci są skłonni zapłacić wyższą cenę za produkt w ekoopakowaniu. Taką postawę deklaruje aż 82% ankietowanych z Europy, Ameryki Północnej i Południowej, których głosy posłużyły do przygotowania wspomnianego raportu. Oznacza to wzrost liczby bardziej ekologicznie wrażliwych konsumentów o 4 pp. w porównaniu z danymi za 2022 r. i aż o 8 pp. od 2021 r. Dwie trzecie konsumentów uważa się ponadto za osoby świadome zainteresowane ochroną środowiska, a aż 63% konsumentów wskazało na mniejsze prawdopodobieństwo zakupu produktów w opakowaniach szkodliwych dla środowiska.
Jasno to dowodzi, że ochrona środowiska naturalnego jest dzisiaj dla konsumentów kwestią priorytetową i przedsiębiorstwa absolutnie nie mogą tego trendu ignorować. Dotyczy to również całej logistyki, która musi sprostać nowym wyzwaniom.
Z jednej strony zielona logistyka to zrównoważony transport, a więc taki, który stawia na zero- i niskoemisyjny napęd https://smart-cargo.eu/zielony-transport-nie-tylko-elektromobilnosc/, preferuje połączenia kolejowe kosztem drogowych – w tym intermodalne – oraz optymalizuje trasy.
Jednak to tylko część większej układanki. Zielona logistyka to również zrównoważone magazyny i centra logistyczne, w których prowadzone są – oczywiście również zrównoważone – procesy logistyczne. W największym skrócie oznacza to budynki zaprojektowane, wybudowane i zarządzane z dbałością o środowisko naturalne. Wyróżnia je kilka cech.
Zielone magazyny – energooszczędność na pierwszym planie
Po pierwsze, zielone magazyny cechuje wysoka efektywność energetyczna. Ta jest osiągana na kilka sposobów. Nowoczesne magazyny i centra logistyczne mają np. ściany, drzwi i okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. Ogrzewane są za pomocą zero- lub niskoemisyjnych rozwiązań. Czasem próbuje się w nich wykorzystać również ciepło odpadowe z procesów produkcyjnych realizowanych w sąsiednich budynkach.
Ich twórcy myślą również o tym, by wnętrza magazynów były w jak największym stopniu oświetlane światłem naturalnym lub maksymalnie energooszczędnym sztucznym oświetlaniem sterowanym za pomocą zaawansowanej automatyki. Na dachach zielonych magazynów coraz częściej instaluje się panele fotowoltaiczne.
Równie ważny aspekt to odpowiedzialne gospodarowanie wodą. W nowoczesnym budynkach zbierana jest np. deszczówka, która po odpowiednim przefiltrowaniu jest wtórnie wykorzystywana w toaletach, do chłodzenia maszyn, a czasem również do utrzymywania odpowiedniej temperatury w budynku.
Ważną cegiełkę budującą funkcjonowanie gospodarki obiegu zamkniętego stanowią ekoopakowania. W zielonych centrach logistycznych i magazynach do pakowania używa się jak najwięcej produktów z tektury, papieru lub drewna, a wszystkie odpady są zbierane i segregowane. Część z nich jest powtórnie wykorzystywana na miejscu, a część trafia do firm recyklingowych.
Zarządzający tego typu obiektami dbają również o otaczające je tereny zielone oraz oferują rozwiązania dla pracowników zgodne z duchem zrównoważonego rozwoju – stojaki na rowery, ładowarki do samochodów elektrycznych oraz łatwy dojazd do pracy zbiorowym, w tym zakładowym, transportem.
Zielone magazyny – to się opłaca
Zielona magazyny to nie fikcja. To już oczywistość w branży. Proekologiczne rozwiązania stają się standardem we wszystkich branżach nieruchomości komercyjnych. W przypadku powierzchni magazynowo-logistycznych są one coraz częstszą odpowiedzią na potrzeby deweloperów i najemców, którzy chętnie w nie inwestują nie tylko ze względu na rosnące ceny mediów, ale przede wszystkim w związku ze swoimi celami ESG.
Według firmy doradczej CBRE już blisko 80% najemców w sektorze magazynowym ma w swojej strategii firmowej plan osiągnięcia zeroemisyjności w przyszłości, a ponad 60% jest skłonnych płacić więcej za wynajem zielonych powierzchni.
Nie zwlekaj! Pasjonaci ze SMART Cargo Solutions już dziś pomogą Ci uczynić twoją logistykę bardziej zieloną. Doradzą optymalne rozwiązania zarówno wtedy, gdy chcesz w maksymalnie zrównoważony sposób dostarczyć swój towar do klienta, jak i wówczas, kiedy myślisz o przechowaniu przesyłek czy ich przepakowywaniu.