18 marca 2024
Eksport do USA – co trzeba wiedzieć?
Stany Zjednoczone są państwem o najwyższym PKB nieprzerwanie od 1900 roku. Są również największym importerem na świecie. Już tylko to powinno być wystarczającą zachętą do tego, by pomyśleć o eksporcie swoich produktów do USA.Drugiej takiej gospodarki na świecie jak amerykańska po prostu nie ma. Stany Zjednoczone to największy rynek konsumencki na świecie, z najwyższymi wydatkami gospodarstw domowych. To równocześnie największy globalny importer.
Sprzyja temu nie tylko zamożność obywateli, ale również otwartość na różne formy zagranicznej współpracy, w tym import. Ta otwartość przejawia się między innymi w wysoce stabilnym i transparentnym systemie celnym oraz bardzo rozwiniętej infrastrukturze. Dość powiedzieć, że Amerykanie mają ponad 150 portów morskich oraz blisko 330 wszystkich punktów wjazdowych do kraju – lotniczych, morskich i lądowych.
Eksport do USA znad Wisły
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej wysyłają swoje towary do USA. W 2021 roku wyeksportowali do Stanów Zjednoczonych towary za 9 mld dol. To kwota niemal trzykrotnie wyższa w porównaniu z początkiem poprzedniej dekady. Amerykanie kupują nad Wisłą niemal wszystko – od silników lotniczych, przez maszyny i urządzenia, sprzęt medyczny i elektronikę (w tym komputery), aż po meble, artykuły wyposażenia wnętrz i żywność.
Kto planuje eksport wytwarzanych przez siebie dóbr do USA, powinien postawić na współpracę z doświadczoną firmą logistyczną – taką jak SMART Cargo Solutions. Zadbamy kompleksowo o transport ładunku do Stanów Zjednoczonych, pamiętając o dopilnowaniu wszystkich elementach tego procesu: od formalności celnych, poprzez załadunek i monitorowanie przesyłki, aż po dostarczenie jej pod drzwi odbiorcy.
Jakie cło do USA i co z VAT?
Planując jakikolwiek eksport do Stanów Zjednoczonych, zdecydowanie warto najpierw sprawdzić, jakie cło zapłacimy tamtejszym celnikom. Informację o interesującej nas stawce celnej znajdziemy w dokumencie Harmonized Tariff Schedule.
Warto pamiętać, że opłat celnych można w niektórych sytuacjach uniknąć. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy sprzedajemy produkty o wartości nieprzekraczającej 800 dolarów osobie fizycznej lub realizujemy sprzedaż za pośrednictwem systemu Amazon FBA, wysyłając jednorazowo towar o wartości mniejszej niż 800 dolarów.
Eksport do USA jest objęty zerową stawką podatku VAT. Warunkiem takiego opodatkowania jest jednak posiadanie dokumentu, który potwierdza wywóz produktów poza granice Unii Europejskiej.
Niekiedy do eksportu towaru na teren USA niezbędna będzie dodatkowa dokumentacja. Może dotyczyć konieczności spełnienia określonych norm technicznych, wymagań dotyczących etykietowania itp. lub być potwierdzeniem przynależnych licencji.
Zazwyczaj te dodatkowe wymagania formalne dotyczą żywności, odzieży, elektroniki i zabawek. To, czy nasz produkt wymaga takich dokumentów, można sprawdzić na stronie Służby Celnej i Granicznej Stanów Zjednoczonych w dziale Basic Importing.
Dwa niezbędne numery – EORI i FEIN
Aby cokolwiek wysłać do USA, polski eksporter musi zarejestrować się w systemie EORI. Taki wniosek składa się elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.
Eksporter musi też posiadać FEIN (ang. Federal Employee Idenficitation Number) – to numer identyfikacji podatkowej nadawany przedsiębiorcy lub spółce przez amerykański urząd podatkowy IRS. Bez niego legalne prowadzenie sprzedaży na obszarze Stanów Zjednoczonych jest niemożliwe. Jest kilka sposobów aplikowania o numer FEIN. Szczegółowe informacje na temat tego procesu są dostępne na stronie https://www.irs.gov/businesses/small-businesses-self-employed/how-to-apply-for-an-ein.
Podatki w USA
Polska ma podpisaną ze Stanami Zjednoczonymi umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. W artykule 8. czytamy, że przedsiębiorstwo nieposiadające na terytorium USA zakładu nie zapłaci w tym kraju podatku od osiągniętych zysków, o ile pozostałe przepisy ustawy nie stanowią inaczej.
Ta umowa dotyczy federalnego obowiązku podatkowego. W Stanach Zjednoczonych polski eksporter może być jednak obciążony dodatkowo podatkiem stanowym od sprzedaży. Ma to zwykle miejsce w sytuacji, gdy podmiot zagraniczny stworzy pewną więź podatkową z danym stanem. Może to być posiadanie tam zakładu, magazynu, fakt zatrudniania pracowników lub przekroczenie progu wielkości lub wartości sprzedaży.
Wysyłka towarów do USA. Jak wybrać spedycję?
Planując eksport do Stanów Zjednoczonych, trzeba też wybrać rodzaj transportu, jakim nasza przesyłka dotrze do odbiorcy. Do wyboru mamy dwie opcje: spedycję morską lub spedycję lotniczą. Ta pierwsza sprawdza się najlepiej w wypadku niedużych produktów o znacznej wartości lub z krótkim terminem ważności. Specjaliści SMART Cargo Solutions po przeanalizowaniu potrzeb Klienta doradzą optymalne rozwiązanie, które będzie efektywne czasowo i kosztowo. Wystarczy się z nami skontaktować!