Blog

Import z Korei Południowej goni Chiny

aktualności

Pod względem ilości towarów importowanych z Dalekiego Wschodu do Europy pierwsze miejsce nadal zajmują Chiny. Warto jednak zwrócić baczniejszą uwagę na kolejnego ważnego gracza z regionu – Koreę Południową.

Popularność importu towarów do Polski z Chin potwierdzają statystyki – w roku 2022 jego wartość wyniosła 252,3 mld PLN, więcej towarów kupiliśmy tylko w Niemczech (345,3 mld PLN). Spośród krajów azjatyckich import z Korei Południowej plasuje się na drugim miejscu pod względem wartości (40,7 mld PLN). Według ekspertów gospodarczych handel z tym krajem ma bardzo duży potencjał i może być niezwykle opłacalny. Dlaczego?

Dwustronny przepływ towarów

Koreańczycy przed laty postawili na masową produkcję towarów wysokiej jakości w rozsądnej cenie. Znajdziemy na to liczne przykłady w branży motoryzacyjnej, elektronicznej, przemyśle ciężkim, przemyśle stoczniowym itp. Przeżywają wzloty i upadki (jak pokazał przykład koncernu Daewoo), ale konsekwentnie rozwijają swoją produkcję i eksport.

Jednocześnie rośnie wartość importu towarów z krajów zachodnich do Korei Południowej. W styczniu 2024 roku oba procesy zrównoważyły się (Koreańczycy sprzedali towary o wartości 54,3 mld USD, taką samą wartość miał import). To oznacza, że Korea Południowa jest niezwykle atrakcyjna w obu rolach: jako eksporter i importer.

Zniesienie (niemal) wszystkich ceł

Potencjał handlu z Koreą i korzyści wynikające ze współpracy zauważono już dawno temu. Wyrazem tego było podjęcie w 2011 roku przez Unię Europejską decyzji, która zaważyła na przyszłości tej współpracy. Podpisano umowę o wolnym handlu między UE a Koreą Południową, która zniosła cła na niemal wszystkie produkty.

Szacuje się, że obecnie jedynie 1,3% towarów wymienianych między krajami UE i Koreą Południową podlega ocleniu. Przełożyło się to bardzo szybko na rozwój handlu, wzrost transportu i rozwój europejskich firm logistycznych działających na rynku koreańskim.

Co więcej, umowa upraszcza formalności i przepisy techniczne, procedury celne, reguły pochodzenia oraz wymogi dotyczące testowania produktów.

 

Każdy może zyskać na imporcie z Korei Południowej

Sprowadzanie towarów z Korei Południowej jest dochodowym przedsięwzięciem dostępnym nie tylko dla dużych przedsiębiorstw specjalizujących się np. w sprzedaży ciężkiego sprzętu. Skorzystają na tym także małe i średnie przedsiębiorstwa planujące import towarów o mniejszych gabarytach. Najczęściej importowanymi produktami z Korei Południowej są: chemia do pielęgnacji (detalingu) samochodów, elektronika (kompletne urządzenia oraz podzespoły), kosmetyki, żywność (ramen, kimchi, potrawy instant i wiele innych).

Sprowadzaj ze SMART Cargo Solutions

Nasza firma wspiera import z Korei Południowej, oferując wygodne i tanie sposoby przewozu ładunków drogą morską. Statki z obsługiwanymi przez firmę kontenerami wypływają z największego koreańskiego portu Busan i po 45 dniach żeglugi docierają do portu w Gdańsku. Dzięki stałej obecności w porcie możemy zaproponować atrakcyjne usługi optymalizujące koszt transportu towarów do Polski.

Przede wszystkim nie wymagamy zakupu transportu całego kontenera. Mniejsze przesyłki pakujemy razem, dlatego klienci są obciążani opłatą proporcjonalną do objętości ich przesyłek. Nie uzależniamy wysyłki towaru od stopnia wypełnienia kontenera. Nie ma więc ryzyka, że towar naszych klientów będzie oczekiwał na nadanie kolejny tydzień, do chwili, aż kontener zostanie wypełniony w całości. Po drodze towar nie będzie przeładowywany, co wydatnie zmniejsza ryzyko uszkodzenia albo zagubienia.

SMART Cargo Solution to firma o stabilnej pozycji, dlatego możemy zaproponować atrakcyjne stawki ubezpieczenia oraz dostęp do nowoczesnych technologii śledzenia przesyłek. To wszystko zapewnia klientom najlepsze warunki do zarządzania łańcuchem dostaw w oparciu o pewne, aktualizowane informacje. Regularne wysyłki kontenerów umożliwiają utrzymanie bezpiecznego, stabilnego i przewidywalnego łańcucha dostaw. Nawet wtedy, gdy oczekiwana jest bardzo wysoka niezawodność typowa dla procesów produkcyjnych w systemie just on time.

Zaufali nam