Blog

automatyzacja w logistyce

Gorący trend – automatyzacja w logistyce

aktualności

Logistyka niewątpliwie jest beneficjantem automatyzacji. Korzysta z niej na wiele sposobów, we wszystkich sektorach działalności. Nic dziwnego – tylko nadążając za zmianami, można świadczyć usługi wysokiej jakości w akceptowalnej cenie, w dodatku dostosowując ofertę do wymagań rynku.

Automatyzacja w logistyce

Jakie sektory czy obszary składają się na usługi logistyczne? Są to między innymi:

  • planowanie i prognozowanie,
  • przetwarzanie i archiwizowanie dokumentów,
  • gromadzenie i interpretacja informacji umożliwiających zarządzanie danym zleceniem,
  • sortowanie, kompletowanie i pakowanie przesyłek,
  • magazynowanie i zabezpieczanie towarów,
  • załadunek i wyładunek przesyłek,
  • organizacja i nadzorowanie transportu wewnętrznego.

W każdej z wymienionych grup można zautomatyzować i zrobotyzować co najmniej część procesów, eliminując problemy związane z „ręcznym” wykonywaniem zadań.

Do dyspozycji firm zajmujących się logistyką są:

– technologie czysto informatyczne (w tym np. programy obsługujące przesyłanie i przetwarzanie dokumentów)

– rozwiązania łączące informatykę ze światem fizycznym (identyfikacja towarów i dokumentów przy pomocy skanerów kodów, metek RFID itp.)

– produkty i usprawnienia całkowicie fizyczne (m.in. automatyczne przenośniki, wózki AGV, roboty sortujące lub paletyzujące).

Wszystko to jest uzupełnione o IIoT (Przemysłowy Internet Rzeczy), który umożliwia bezpośrednią, bezprzewodową komunikację pomiędzy poszczególnymi urządzeniami.

Korzyści z automatyzacji w logistyce

Automatyzacja eliminuje dużą część błędów ludzkich oraz umożliwia lepsze wykorzystanie infrastruktury, która może być eksploatowana przez całą dobę, bez obciążania pracowników wykonywaniem zadań w porze nocnej lub w dni ustawowo wolne od pracy.

Centrum logistyczne przyszłości (całkiem bliskiej) niewątpliwie będzie nasycone rozwiązaniami wywodzącymi się z robotyki i automatyki przemysłowej. Zasady tego rozwoju podyktuje paradygmat czwartej rewolucji przemysłowej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że automatyzację stymulują potrzeby klientów, a te ostatnio szybko ewoluują.

 

Zaufali nam