Blog

Import z USA

Import z USA – co trzeba wiedzieć?

aktualności

Unikatowe produkty praktycznie z każdej kategorii (często bardzo pożądane w Polsce), relatywnie niskie stawki celne oraz rozwinięte i pewne szlaki transportowe – wszystko to sprawia, że import z USA jest bardzo popularny.


Stany Zjednoczone Ameryki to trzecie największe państwo na świecie z populacją przekraczającą 332 mln osób. To również jeden z największych i najbardziej różnorodnych globalnych rynków z wysoko rozwiniętymi branżami, takimi jak np. sektor IT, medyczny, motoryzacyjny, chemiczny, maszynowy i spożywczy. Amerykańscy producenci wytwarzają niemal wszystko! Bardzo często są to towary wysokiej jakości, innowacyjne, trudno dostępne poza USA i często bardzo pożądane przez polskich odbiorców – zarówno osoby prywatne, jak i firmy. To zdecydowanie zachęca do importu z USA.

Sprzyjają mu również przyjazne relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, w tym Polską. USA nie mają co prawda z UE podpisanej umowy o wolnym handlu, ale średnie stawki celne są relatywnie niskie i wynoszą 3–4%. Ponadto Stany Zjednoczone i Polskę łączy pięć obustronnych umów handlowych, w tym o ochronie inwestycji i o unikaniu podwójnego opodatkowania, co może przydać się na kolejnym kroku rozwoju biznesu zapoczątkowanego importem z USA.

Import z USA może być jeszcze łatwiejszy, jeśli obsługa logistyczna ładunków zostanie zlecona doświadczonej firmie logistycznej, takiej jak SMART Cargo Solutions. To ważne, żeby postawić na wiarygodnego partnera, który zadba kompleksowo o transport przesyłki do Polski, pamiętając o wszystkich elementach tego procesu.

Jakie cło na towary z USA i co z podatkiem VAT?

Decydując się na import z USA, jednym z pierwszych kroków powinno być sprawdzenie wysokości aktualnych stawek celnych na towary, które zamierzamy sprowadzić do Polski.
Najłatwiej to zrobić za pośrednictwem regularnie aktualizowanego rządowego systemu ISZTAR. W serwisie znajdziemy m.in. przeglądarkę taryfową oraz kalkulator taryf, które ułatwią zdobycie kluczowych informacji.

Dane w systemie ISZTAR pochodzą zarówno z systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej Wspólnot Europejskich (TARIC), jak i zawierają informacje krajowe, w tym o podatku VAT i akcyzie.
Wysokość cła i podatku, który zapłaci przedsiębiorca, importując towary z USA, będzie zależeć od wartości towaru podanej na fakturze handlowej, a także od kosztów transportu. Czasem na finalną wysokość opłat może wpłynąć również ubezpieczenie transportowe.

Statek czy samolot?

Towary z USA do Polski można sprowadzić transportem lotniczym lub morskim. Ten pierwszy sprawdza się najlepiej w wypadku niedużych produktów o znacznej wartości lub z krótkim terminem ważności. Czynnikiem decyzyjnym może być też nagłe zapotrzebowanie na dany produkt. SMART Cargo Solutions ma duże doświadczenie zarówno w wypadku organizacji spedycji lotniczej, jak i spedycji morskiej ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Z chęcią doradzimy najbardziej optymalną opcję i zajmiemy się organizacją całego procesu.

Jakie formalności przy imporcie z USA?

Aby cokolwiek sprowadzić ze Stanów, importer musi zarejestrować się w systemie EORI. Wniosek składa się elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.
Potem należy przygotować komplet dokumentów. W jego skład wchodzi: faktura handlowa przygotowana przez eksportera, Packing List (P/L) i świadectwo pochodzenia towarów dostarczone przez eksportera. Jeśli wybierzemy transport lotniczy, konieczny będzie również list przewozowy AWB (ang. Air Waybill). W przypadku spedycji morskiej jego odpowiednikiem jest konosament. Kolejne wymogi formalne to deklaracja wartości celnej oraz SAD, czyli Jednolity Dokument Administracyjny, niezbędny do odprawy celnej.

To nie wszystko. Import niektórych towarów będzie oznaczał konieczności przygotowania dodatkowych dokumentów. To może być np. certyfikat zgodności CE lub świadectwo CITES (potrzebne choćby w przypadku importu zwierząt lub roślin).

Oczywiście, importer nie musi tych wszystkich dokumentów i formalności sam przygotowywać i kompletować. Doświadczony spedytor, jakim jest SMART Cargo Solutions, pomoże w organizacji sprawnego transportu z USA do Polski, co w praktyce oznacza również wszelką pomoc na etapie spełnienia niemałej liczby wymogów formalnych. W wypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami.

Zaufali nam