Blog

Logistyka jako element strategii biznesowej

aktualności

W pierwszej części cyklu prześledziliśmy, jak trzy zmienne – rynek, cel i czas – determinują strategię działania przedsiębiorcy oraz jak skala działania wpływa na rodzaj poszukiwanego przez niego wsparcia logistycznego.

Tym razem przyjrzymy się stratom, czyli sytuacji, która z dużym prawdopodobieństwem może dotknąć dowolnego biznesu. W tym katalogu potencjalnych problemów nie powinno zabraknąć strat finansowych i wizerunkowych spowodowanych kłopotami z zaopatrzeniem. To kolejny obszar, w którym logistyka jako element strategii biznesowej okazuje się niezwykle ważna.

Czarne chmury na firmowym horyzoncie mogą pojawić się np. w sytuacji, gdy zostanie przerwany łańcuch dostaw materiałów i podzespołów wykorzystywanych w produkcji. Źródło problemów może znajdować się także po stronie dystrybucji gotowych wyrobów. Nieterminowe zaopatrywanie kontrahentów naraża ich na straty i oznacza konieczność zapłaty kar umownych zapisanych w kontraktach oraz utratę zaufania klientów.

 

Jak zapobiegać stratom?

Najlepszym rozwiązaniem jest prewencja. Aby skutecznie przeciwdziałać problemom, trzeba:

  • dysponować wiedzą o dostępnych rozwiązaniach,
  • umieć ocenić ich skuteczność w konkretnych sytuacjach,
  • mieć doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań zarówno w trybie planowym, jak i awaryjnym (np. w sytuacji zagrożenia).

Przedsiębiorstwa o wieloletnich tradycjach i bogatym doświadczeniu, operujące na rynku międzynarodowym, dysponują zazwyczaj niezbędnym doświadczeniem, zoptymalizowanymi procedurami i pracownikami potrafiącymi szybko wdrożyć plan awaryjny. Młode firmy, dopiero budujące swoją pozycję na rynku, powinny rozważyć zlecenie planowania łańcuchów dostaw oraz realizację usług logistycznych doświadczonym partnerom. Najlepiej takim, którzy obsługiwali już klientów z danej branży i znają jej specyfikę.

Jednak nawet dużym i doświadczonym korporacjom zdarzają się poważne potknięcia wynikające z niefrasobliwości i przeoczenia czy niedoszacowania ryzyka. Podręcznikowy przykład takiej sytuacji z ostatnich lat znajdziemy w branży fast food.

 

Gdy zawodzi logistyka – straty finansowe i wizerunkowe

14 lutego 2018 roku brytyjska filia KFC zmieniła partnera logistycznego. Obowiązki dotychczas współpracującej z KFC firmy przejął potentat w skali globalnej, o niekwestionowanej pozycji, doświadczeniu i osiągnięciach. Tego samego dnia na autostradzie M6 doszło do dwóch wypadków drogowych, które najpierw całkowicie sparaliżowały ruch, a następnie znacznie go ograniczyły.

Z punktu widzenia KFC problem polegał na tym, że nowy operator logistyczny zaopatrywał wszystkie restauracje z pojedynczego magazynu w Rugby, który na skutek wypadku został odcięty. Nawet ciężarówki, które już wyjechały z magazynu, utknęły w korku na autostradzie. W rezultacie doszło do największego „kurczakowego” kryzysu w historii, gdyż restauracje KFC nie miały czego sprzedawać. Firma straciła pieniądze i naraziła na szwank swoją reputację.

Różnica między dużym potentatem spedycyjnym a zdecydowanie mniejszą, ale profesjonalną w swojej niszy firmą polega na tym, że ta ostatnia specjalizuje się w dostawach żywności i realizuje je za pomocą odpowiednio dostosowanych pojazdów nie z jednego, lecz z wielu magazynów rozmieszczonych w różnych częściach kraju. Taki model działania jest odporny na problemy typowe dla transportu, np. korki spowodowane wypadkami drogowymi.

Praktyka Smart Cargo Solutions

O tym, jak ważna jest szybkość i niezawodność dostaw w branży żywności, przekonujemy się w naszej codziennej pracy. Ostatnio w rekordowym czasie wyeksportowaliśmy w specjalistycznym chłodniczym kontenerze 40hc Reefer partię świeżej borówki amerykańskiej, z terminem przydatności 21 dni.

Realizacja tego zlecenia zaczęła się od przyjęcia towaru od polskiego producenta, załadunku owoców i dopełnienia formalności celnych. Następnie kontener został dostarczony transportem drogowym do portu w Ravennie, a stamtąd wypłynął do izraelskiej Hajfy. W punkcie docelowym towar został rozładowany w niespełna półtora tygodnia od jego przyjęcia w Polsce, a same borówki cały czas podróżowały w kontenerze chłodniczym z pełną kontrolą temperatury, co gwarantowało ich świeżość i nieskazitelny stan.

Chcą nam Państwo powierzyć podobne zlecenie?

Prosimy o kontakt – nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji.

 

Zapraszamy do lektury pierwszej części serii poświęconej logistyce jako elementowi strategii biznesowej.

Zaufali nam