Blog

kontener uniwersalny

Wszystko, co trzeba wiedzieć o kontenerach do przewozu towarów

aktualności

Odpowiedni dobór kontenera to kluczowa kwestia dla zapewnienia bezpieczeństwa produktów. Kontener właściwie dopasowany do towaru może także ułatwić załadunek i rozładunek oraz zoptymalizować koszty transportu. Co warto wiedzieć o kontenerach, zanim podejmiemy decyzję, który z nich wybrać?

Na pytanie „Jaki kontener wybrać?” nie ma prostej odpowiedzi. Należy uwzględnić wiele czynników – drogę, jaką będzie odbywał się transport (spedycja lotnicza, morska, drogowa lub mieszana), typ towaru, jego wielkość, ilość, kształt i właściwości produktów czy warunki atmosferyczne, jakie będą panować na trasie.

Kontenery różnią się od siebie wymiarami, konstrukcją oraz przeznaczeniem. Do najbardziej popularnych modeli należą m.in. kontenery general purpose, kontenery open top, kontenery high cube i kontenery termiczne. Spory wybór, nieprawdaż? Na szczęście mamy specjalistów, którzy pomogą nam w wyborze, doradzą lub wręcz wyręczą nas w doborze kontenera. Dobrze jest jednak mieć choćby podstawową wiedzę na ten temat, dlatego przygotowaliśmy krótki przegląd, by pokazać Państwu skalę i obszar zastosowań kontenerów w transporcie.

Kontener uniwersalny (general purpose container)

To najczęściej wykorzystywane kontenery, przeznaczone do przewozu wszystkich towarów drobnicowych. Po odpowiednim dostosowaniu bywają również stosowane do transportowania luzem towarów sypkich i ciekłych. Neutralne ciecze przewożone są przy użyciu tzw. flexitanków, co jest tańszym rozwiązaniem niż kontenery zbiornikowe. Kontenery typu general purpose mogą mieć 20 lub 40 stóp długości. W zależności od modelu średnia ładowność to odpowiednio ok. 22 t dla 20’ oraz 26–28 t dla 40’, natomiast pojemność wynosi ok. 32,3 i 66,9 m2.

Kontenery high cube(high cube container)

To rozwiązanie dla towarów, które ze względu na swoją wysokość i zajmowaną przestrzeń nie mogą być transportowane w kontenerach uniwersalnych. Różnią się od nich większą wysokością zewnętrzną, a w przypadku kontenera 45’HC także długością. Te modyfikacje dają ok. 10 m3dodatkowej przestrzeni ładownej w przypadku kontenera 40’HC i 20 m3 dla kontenera 45’HC.

Kontenery paletowe (palletwide container)

Są skonstruowane na podstawie uniwersalnych kontenerów o długości 40′. Zwiększono w nich szerokość wewnętrzną, aby umożliwić poprzeczny załadunek trzech europalet lub dwóch palet przemysłowych. Do standardowego kontenera 40′ można załadować 25 europalet, a dzięki zmianie w konstrukcji w palletwide w tym samym rozmiarze mieści się 5 europalet więcej. Kontenery paletowe są zazwyczaj stosowane w transporcie morskim bliskiego zasięgu, tam gdzie rywalizuje on z transportem drogowym.

Kontener z otwartym dachem (open top / hard topcontainer)

Kontenery z otwartym dachem są wybierane w przypadku przewozu ładunków, których wysokość przekracza wymiary standardowego kontenera, a towar jest ładowany zazwyczaj od góry, np. z wykorzystaniem dźwigu. Konstrukcja modeli open top umożliwia załadowanie całego światła otworu dachu i drzwi, po czym dach kontenera jest okrywany wodoszczelną plandeką. W przypadku kontenerów hard top dach jest stalowy – jeśli nie zostanie użyty do przykrycia ładunku podczas transportu, można go umieścić pionowo wewnątrz kontenera, zmniejsza to jednak jego ładowność. Kontenery z otwartym dachem to rozwiązania specjalistyczne, przez co są znacznie droższe niż standardowe.

Kontener z otwartym dachem i bokiem (flat rack container)

Jeśli wymiary towaru uniemożliwiają przetransportowanie go w standardowych kontenerach lub modelach z otwartym dachem, rozwiązaniem są tzw. flaty. Dzięki bardzo silnej konstrukcji podłogi i sztywno osadzonym ścianom czołowym produkty można układać piętrowo, a następnie stabilnie zamocować i zabezpieczyć.

Kontenery o otwartych bokach (open-sided container)

W tym przypadku charakterystyczna konstrukcja zapewnia pełny dostęp do wnętrza kontenera. Szerokie, dwuskrzydłowe drzwi umieszczone na jego dłuższych ściankach ułatwiają załadunek oraz rozładunek towarów, pozwalają także na sortowanie przewożonych przedmiotów bez konieczności ich pełnego rozładowywania.

Kontenery platformowe

Przeznaczone do przewozu ładunków ciężkich i gabarytowych – przy długości 40′ ich ładowność wynosi ok. 40 t, co znacznie przewyższa możliwości innych kontenerów. Kolejny plus to bardzo wytrzymała podłoga, która pozwala na transportowanie towarów o dużych naciskach punktowych. Dodatkowo kilka połączonych kontenerów może tworzyć na pokładzie lub w ładowni statku tzw. tween deck do transportu ładunków niekontenerowych. Kontenery platformowe zazwyczaj są stosowane w transporcie morskim w relacjach port-port.

Kontenery zbiornikowe

Wykorzystywane w transporcie płynnych chemikaliów lub cieczy pitnych, kontenery zbiornikowe są zwykle umieszczane w uniwersalnym kontenerze 20′, a jego pojemność wynosi ok. 20,000 l. Zbiornik jest wypełniany w minimum 80%, aby zapobiec gwałtownym falowaniom cieczy w trakcie transportu, przy czym ze względu na rozszerzalność cieplną cieczy nie należy przekraczać 95%.

Kontenery chłodnicze

Jeśli transportowany ładunek wymaga utrzymania stałej temperatury, stosowane są kontenery chłodnicze. Są one w stanie automatycznie utrzymywać wskazaną temperaturę w przedziale od +25°C do -25°C, dopóki różnica między temperaturą zewnętrzną i zadaną nie przewyższy dla grzania 42°C, a w przypadku chłodzenia 65°C.

Jeśli zastanawiają się Państwo, jak spośród wielu dostępnych na rynku rodzajów kontenerów dobrać najlepszy do przesyłanych towarów, prosimy o kontakt z nami – eksperci SMART Cargo Solutions chętnie pomogą Państwu w podjęciu właściwej decyzji i zaplanowaniu całego łańcucha dostaw.

Zapraszamy do naszych oddziałów: Kontakt – SMART | Twój partner w logistyce (smart-cargo.eu)

Zaufali nam