Blog

Aktualna sytuacja w transporcie lotniczym.

aktualności

Zgodnie z danymi IATA, wartość międzynarodowego handlu wysyłanego drogą lotniczą wyniesie 5,5 bln USD, czyli o około 15% mniej niż w 2019 roku. 2020 będzie najgorszym rokiem w historii dla linii lotniczych, a straty będą prawdopodobnie notowane, choć w mniejszym stopniu, także w 2021 r.

W obecnej sytuacji dość trudno przewidzieć jak będzie wyglądał rynek transportu lotniczego w najbliższym czasie. Będzie on w dużej mierze zależał od kondycji gospodarki światowej – prognozy przewidują spadek światowego handlu o 13% w stosunku do zeszłego roku, co już teraz przekłada się na gwałtowny spadek wolumenu ładunków lotniczych. Wiele zależy również od decyzji przewoźników, poszczególnych rządów oraz kondycji finansowej samych importerów i eksporterów.

„Wśród naszych klientów widzimy wyraźny spadek zainteresowania transportem lotniczym. Firmy częściej korzystają z transportu kolejowego oraz morskiego, co znajduje odzwierciedlenie w większej dostępności miejsc w samolotach. Linie lotnicze powoli zaczynają przywracać rejsy pasażerskie, co dodatkowo zwiększa możliwości wolumenu do przetransportowania.” Komentuje Łukasz Leśnik, Dyrektor ds. Operacyjnych Smart Cargo Solutions.

Powyższa sytuacja przyczynia się do odczuwalnego spadku cen frachtów lotniczych, co może ponownie zachęcić firmy do korzystania z tej gałęzi transportu, a w dłuższej perspektywie czasu, do stopniowego powrotu do normalności.

Zaufali nam