Blog

Ubezpieczenie cargo – zbędny wydatek czy rozsądny wybór?

aktualności

Ubezpieczenie cargo – zbędny wydatek czy rozsądny wybór?

Usługi transportowe są obarczone dość dużym ryzykiem, z przyczyn nie zawsze zależnych od przewoźnika. Warto wiedzieć, że firmy spedycyjne posiadają ograniczoną odpowiedzialność na mocy konwencji międzynarodowych za utratę lub uszkodzenie towarów. Ograniczenie odpowiedzialności oparte jest o wagę lub liczbę opakowań w ładunku, więc zazwyczaj jest znacząco niższe niż wartość komercyjna uszkodzonych towarów. Należy  pamiętać, że w przypadku zwykłego OC przewoźnik musi być w pełni odpowiedzialny za powstałe uszkodzenia – w innej sytuacji odszkodowanie nie zostanie wypłacone. W przypadku polisy CARGO nie ma znaczenia co się stało – dlatego ten rodzaj ubezpieczenia jest rozsądnym wyborem.

Rolą rzetelnego spedytora jest przekazanie klientowi informacji o możliwych zagrożeniach i limitach odpowiedzialności, jakie wszystkim spedytorom przyznaje prawo. Wtedy klient świadomie może dokonać wyboru czy akceptuje wyższe ryzyko i nie ponosi kosztu ubezpieczenia, czy chce zabezpieczyć towar do pełnej jego wartości i wykupi ubezpieczenie CARGO.

Dlaczego warto zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia CARGO?

Wielu klientów może nie wiedzieć, że w przypadku np. kiedy kontenerowiec w drodze z Chin do Polski osiądzie na mieliźnie to koszty akcji ratunkowej rozkładają się z mocy prawa (tzw. awaria wspólna) na właścicieli ładunków na nim przewożonych. Ani OC Spedytora, ani Spedytor nie uczestniczą w pokrywaniu kosztów – uczestniczą w nim wyłącznie właściciele towarów znajdujących się na statku.

Jeżeli klient chce naprawdę zabezpieczyć się na wiele nieprzyjemnych niespodzianek, jakie mogą spotkać towar w trakcie importu czy eksportu, to powinien zdecydować się na zakup ubezpieczenia CARGO.

Ubezpieczenie CARGO chroni bowiem towar niezależnie od zachowania przewoźnika, obejmując okres przewozu od momentu nadania przesyłki do chwili jej dostarczenia uwzględniając inne niezbędne do jego realizacji czynności, tj. załadunek, przeładunek i przejściowe składowanie podczas transportu. Polisa Cargo swoim zakresem obejmuje wiele ryzyk. W podstawowym zakresie chroni mienie ubezpieczonego w przypadku  klęsk żywiołowych (huraganu, powodzi, pożaru), rozbojów, kradzieży (zarówno mienia, jak i środka transportu wraz z mieniem), uszkodzenia ładunku, a także w razie wypadku środka transportu.

Wybierając ofertę ubezpieczenia CARGO warto zwrócić uwagę m.in. na wyłączenia odpowiedzialności oraz sumę ubezpieczenia, jaką oferuje spedytor – to one gwarantują pełną ochronę, niezależnie od okoliczności. SMART Cargo Solutions posiada OC Spedytora z rozszerzeniem na OC Przewoźnika w kwocie sumy gwarancyjnej 1 mln euro, a także ubezpieczenie CARGO. 

Jak ubezpieczyć przesyłkę i ile to kosztuje?

Aby całkowicie uwolnić się od trosk związanych z transportem danego towaru wystarczy skontaktować się z Przedstawicielem SMART Cargo Solutions i zaakceptować przedstawione warunki ubezpieczenia CARGO.

A wszystko to za bardzo niewielkie pieniądze – przykładowo ubezpieczenie przesyłki o wartości 20 tys. USD kosztuje zaledwie 50 PLN – dając ochronę towaru od utraty, ubytku czy zniszczenia do pełnej wartości sumy ubezpieczenia.

Zaufali nam