Blog

bezpieczeństwo spedycji lotniczej

Bezpieczeństwo spedycji lotniczej

aktualności

Transport lotniczy jest powszechnie uznawany za najbezpieczniejszy. Jeśli przyjrzymy się historii wypadków lotniczych z udziałem samolotów przewożących wyłącznie cargo, zobaczymy, że należą one do rzadkości.

W XXI wieku odnotowano tylko 16 katastrof lotniczych. Na tej podstawie możemy założyć, że przy milionach operacji lotniczych rocznie utratę ładunku spowodowaną katastrofą lotniczą można uznać za wyjątkowo mało prawdopodobną, a bezpieczeństwo spedycji lotniczej – za ekstremalnie wysokie.

Mocne podwaliny spedycji lotniczej

Przy potwierdzaniu tej tezy należy wziąć pod uwagę, że na monitorowanie ruchu przestrzeni powietrznej przeznaczane są duże środki finansowe, ponadto w lotnictwie przestrzegane są wyśrubowane normy i procedury bezpieczeństwa. Decydując się na nadanie towaru poprzez transport lotniczy, możemy mieć więc niemal stuprocentową pewność, że nasza przesyłka dotrze do docelowego punktu odbioru.

Pakowanie i zabezpieczenie

Ważną rolę w bezpiecznym transporcie odgrywa właściwe zapakowanie i zabezpieczenie towaru. Towar drogą lotniczą transportuje się albo na paletach, albo w drewnianych skrzyniach. W pierwszym przypadku należy zadbać, aby ładunek nie wystawał poza obrys palety i był do niej mocno przytwierdzony, natomiast w skrzyniach powinien być tak poukładany, żeby wyeliminować jakiekolwiek wolne przestrzenie umożliwiające przemieszczanie się ładunku wewnątrz skrzyń (standardowo stosowane są poliuretanowe wypełniacze, gąbki czy foliowe poduszki). Wszystkie te zabiegi mają na celu jedno – dbanie o odpowiednią stabilność ładunku i zminimalizowanie ryzyka jego uszkodzenia w trakcie transportu.

Kolejny krok to prawidłowe oznaczenie towaru, co jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy nadajemy specjalne przesyłki, np. typu DGR. Wsparciem w tym temacie na pewno będzie spedytor, który podczas przyjmowania zlecenia może udzielić rad i wskazówek.

Błyskawiczna realizacja dostawy

W transporcie lotniczym niewątpliwie największą zaletą – obok bezpieczeństwa – jest czas realizacji dostawy. To najczęściej jeden z głównych powodów, dla których klienci firm spedycyjnych decydują się na ten środek transportu.

Dla przykładu, jeden ze zleceniodawców SMART Cargo Solutions eksportuje wędliny do Hongkongu. Są one przewożone w suchym lodzie i czas realizacji nie może przekroczyć 3 dni. Samolot w tym przypadku jest jedyną opcją, na dostarczenie towaru bez utraty jego właściwości. Podobnym typem ładunków są też kwiaty czy farmaceutyki. Nie bez powodu również dobra luksusowe, bardzo drogie i cenne, są transportowane samolotami.

Więcej informacji o ofercie frachtu lotniczego w SMART Cargo Solutions można znaleźć na stronie: https://smart-cargo.eu/uslugi/spedycja-lotnicza.

Z przywołanych wcześniej statystyk i doświadczenia SMART Cargo Solutions wynika, że transport lotniczy bezsprzecznie jest najbezpieczniejszy. To również gwarancja optymalnego czasu dostawy i dostarczenia przesyłki w nienaruszonym stanie, co stanowi klucz do udanej spedycji lotniczej i zadowolenia klientów.

 

Zaufali nam