Blog

Jak przygotować ładunek do transportu lotniczego?

aktualności

Największa zaleta przewozu towarów samolotem, czyli szybkość dostawy, sprawia, że ten rodzaj spedycji ma stałe grono zwolenników. Nie wszyscy jednak wiedzą, że przygotowanie przesyłki lotniczej wymaga szczególnej uwagi oraz znajomości przepisów regulujących tą kwestię. Co i jak pakować do samolotu, by wszystko poszło gładko?

Wysyłka w kartonie

To najpopularniejszy rodzaj opakowania w przypadku mniejszych przesyłek. Ważne, aby karton był możliwie sztywny, solidny i jak najbardziej dopasowany gabarytowo do rozmiarów wysyłanego towaru (to ograniczy szanse na uszkodzenie towaru z powodu jego przemieszczania się wewnątrz opakowania). Mniejszy rozmiar kartonu to również często niższy koszt wysyłki.

Przesyłki kartonowe mają ograniczenia co do maksymalnej wysokości paczki, w zależności od rodzaju samolotu, jakim dany przewoźnik lata po określonej trasie.

  • W lotach po Europie rozpiętość dopuszczalnych wysokości sięga od 75 cm do nawet 160 cm.
  • W przypadku samolotów cargo wysokość zwykle mieści się między 220 a 295 cm.

Należy również pamiętać o zabezpieczeniu przedmiotów wewnątrz kartonu. Jeśli wysyłamy rzeczy delikatne, o niskiej wadze, zastosujmy lekkie wypełnienie (karton, folia bąbelkowa, foliowe poduszki powietrzne, styropian itp.). W przypadku towarów ciężkich najlepiej sprawdzi się solidniejsze wypełnienie. Gdy wysyłamy kilka przedmiotów w jednej paczce, każdy z nich musimy zabezpieczyć osobno. Przygotowany karton należy z zewnątrz zabezpieczyć taśmą klejącą – najlepiej mocną i szeroką, owiniętą kilkukrotnie dokoła. Zawinięcie przesyłki w folię stretch może spowodować uznanie jej za niestandardową, obarczoną dodatkowymi kosztami. Odpowiednio zabezpieczoną etykietę z danymi odbiorcy naklejamy w widocznym miejscu na zewnątrz paczki (lecz nie na szwach czy zamknięciach kartonu)

Wysyłka na palecie

W przypadku transportu lotniczego dopuszczalne rozmiary palet mogą różnić się w zależności od linii lotniczej, typu samolotu, a także od standardów obowiązujących na danym lotnisku.

Rozmiary najczęściej używanych palet:

  • EUR 1, 800 x 1200 mm,
  • EUR 2, 1200 x 1000 mm,
  • EUR 6, 800 x 600 mm.

Towar na palecie układamy tak, by nic nie wystawało poza jej obrys. Następnie całość dokładnie foliujemy, by z żadnej strony nie było dostępu do przewożonego ładunku. Dla uniknięcia przemieszania się paczek w obrębie palety można dodatkowo zastosować odpowiednie zabezpieczenia boczne. Paletę można uznać za stabilną, jeśli załadowana wytrzyma nachylenie pod kątem 26 stopni bez znaczącej deformacji.

Ważne: elementy niewłaściwie rozmieszczone, wystające poza obrys palety lub źle zafoliowane stanowią zagrożenie dla innych przesyłek i mogą skutkować odmową przyjęcia do transportu.

Przy paletach z towarami mieszanymi należy uwzględnić kształt i ciężar każdego z opakowań. Ważne jest ich rozmieszczenie (cięższe na dole, lżejsze na górze) i stopień zapełnienia (niższe warstwy powinny być zawsze pełne dla zapewniania stabilności). W przypadku ryzyka zgniecenia lżejszych kartonów można zastosować tekturowe przekładki między warstwami. Zapakowany towar najlepiej dodatkowo spiąć taśmą polipropylenową, co zwiększy stabilność towaru. Ranty przesyłki warto wcześniej zabezpieczyć narożnikami ochronnymi, które ograniczą nacisk taśmy spinającej na kartony.

Wysyłka w skrzyni

Skrzynie to jedne z najbezpieczniejszych rodzajów opakowania dla towarów przesyłanych samolotem. Doskonale chronią towar przed wgnieceniami, zarysowaniami, pęknięciami i złamaniami oraz nie zawsze sprzyjającymi warunkami pogodowymi (co ma znaczenie również przy przeładunku i transporcie łączonym).

Najczęściej wykorzystuje się skrzynie drewniane, często o zindywidualizowanych rozmiarach, dostosowanych do wielkości przesyłanego towaru. Szczególnie popularne są w przypadku przesyłek wielkogabarytowych o niestandardowych kształtach (np. sprzęt fitness, części samochodowe, materiały budowlane). Gdy regularnie wysyłamy ten sam towar, raz dopasowana skrzynia posłużyć nam może wiele lat.

Uwaga! W przypadku niestandardowych wymiarów skrzynia może nie zmieścić się w maszynie świetlącej towar w procedurze bezpieczeństwa. Konieczne jest wtedy przeprowadzenie kontroli manualnej. Z tego względu skrzynia powinna być zamykana wkrętami, a nie zbijana gwoździami. Kontrolerzy na lotnisku muszą mieć dostęp do zawartości.

Przygotowując przesyłkę w skrzyni, musimy zadbać o stabilizację i zabezpieczenie towaru w jej wnętrzu – kierujemy się zasadami analogicznymi, jak w przypadku opakowań kartonowych. Warto zwrócić uwagę na wagę samej skrzyni oraz możliwość jej dodatkowego zamocowania na pokładzie samolotu (punkty zaczepowe).

Ważne jest, aby pod skrzynie można było wjechać wózkiem widłowym w celu dokonywania operacji przeładunkowych. Operacje przeładunkowe na skrzyni ułatwia podłoże, w które można wjechać wózkiem widłowym.

Wysyłka w kontenerze

Co do zasady bardzo rzadko zdarza się, aby to klient firmy spedycyjnej sam ładował towar do kontenerów przeładunkowych. Robi to agent handlingowy na lotnisku.

Warto jednak wiedzieć, że kontenery lotnicze mają rozmaite kształty i rozmiary ze względu na konieczność optymalnego wykorzystania przestrzeni ładunkowej samolotów różnych typów. Są znacznie mniejsze od kontenerów morskich i kolejowych, a ich kształt jest często asymetryczny, dostosowany do krzywizny kadłuba samolotu.

Do najpopularniejszych kontenerów lotniczych należą:

  • LD-3 (152 x 155 x 163 cm) – oznaczane również jako AKE/AVE  – klasa taryfowa typ 8,
  • LD-8 (243 x 318 x 163 cm) – oznaczane również jako DQF – klasa taryfowa typ 6A,
  • LD-9 (317 x 244 x 160 cm) – oznaczane również jako AAP – klasa taryfowa typ 5.

Można w nich transportować każdy rodzaju towarów. Dostępne są również specjalistyczne kontenery chłodnicze, pozwalające na zapewnienie wewnątrz nich pożądanej temperatury i wilgotności.

Kontener musi zostać odpowiednio oznaczony, zgodnie z wymaganiami danego przewoźnika. Na zewnątrz powinny znajdować się oznaczenia takie jak adres nadawcy i odbiorcy, numer listu przewozowego. Oczywiście przewożone towary powinny być odpowiednio zabezpieczone, tak aby nie przemieszczały się wewnątrz kontenera.

Transport kontenera, ale także przesyłek paletowych czy zbiorczych, najlepiej zlecić firmie logistycznej, która zajmie się całym procesem: od formalności celnych, poprzez załadunek i monitorowanie przesyłki, aż po dostarczenie jej do odbiorcy. Najwyższej jakości usługi związane z obsługą przesyłek lotniczych oferuje swoim Klientom Smart Cargo Solutions: https://smart-cargo.eu/uslugi/spedycja-lotnicza. Skorzystanie z pomocy doświadczonego spedytora pozwoli na sprawne i efektywne przesyłanie towarów drogą lotniczą.

Zaufali nam